Fotptapety w modzie

Od kilku lat fototapeta znów jest modna. Projektanci wnętrz nie traktują jej jak synonimu kiczu i tandety i chętnie proponują ją swoim klientom. Co zmieniło się w fototapecie, że jest chętnie stosowana do dekoracji wnętrz, nie tylko w domach ale w kawiarniach, pomieszczeniach firmowych, w biurach? Otóż zmieniło się w zasadzie wszystko.

Technika cyfrowa, internet, nowoczesne technologie druku? to przyczyna nowego sukcesu fototapety. Dzisiaj nie sprzedaje się gotowych fototapet, ale drukujemy fototapety na zamówienie klienta. A co może klient? Może wybrać wymiar fototapety, jaki tylko zechce. Może wybrać motyw ze zdjęcia cyfrowego z bazy drukarni albo przesłać własne zdjęcie. Zdjęcia w dodatku można kadrować, wybierając do druku najlepszy naszym zdaniem fragment. Zamówienie wykonuje się siedząc przed komputerem, w systemie zakupowym sklepu internetowego jesteśmy prowadzeni za rączkę, zamówienie konkretnej fototapety nie stanowi problemu. Wydruki są doskonałej jakości, z użyciem nieszkodliwych materiałów, fototapeta będzie cieszyć nasze oczy długie lata.

Wbrew pozorom wybór fototapety do konkretnego pomieszczenia i konkretnej aranżacji nie jest łatwy. Fototapety do salonu muszą pogodzić oczekiwania całej rodziny, być reprezentacyjne i wpisywać się w aranżację wnętrza. W salonie nie ma miejsca na popisy związane z ryzykownym motywem fototapety, bo może to się skończyć niesmakiem. Podobnie bezpieczne motywy wybiera się do pomieszczeń firmowych, do kawiarni, biur. Pamiętajmy, że fototapeta jest dekoracja, ma tworzyć styl, nastrój, a nie przytłaczać wnętrze. Fototapeta może łatwo zdominować pomieszczenie, bo jest dekoracją bardzo dużą. Jeśli wybierzemy ostre lub tylko mocne kolory i niewłaściwy motyw, to może okazać się, że pomieszczenie jest tylko dodatkiem do fototapety. A przecież nie o to chodzi. Jeżeli obawiamy się tego efektu skorzystajmy z porady projektantów wnętrz albo zrezygnujmy z fototapety na rzecz mniejszego wymiarowo obrazu, nawet z tym samym motywem.

Fototapety możemy drukować z własnych zdjęć, ale przestrzegamy przed tym. Zdjęcie musi mieć nienaganną jakość techniczną, w tym także ostrość oraz dużą rozdzielczość mierzona w pikselach. Panuje przekonanie, że 1 piksel wydrukowany na fototapecie w wielkości 1 milimetra, to wartość krańcowa dla oglądania fototapety z odległości 2 metrów. W praktyce do druku fototapet wykorzystuje się zdjęcia o szerokości obrazu powyżej 5000 pikseli. Więcej – https://fototapety.art/dekoracje/fototapety-mlodziezowe/